NASA Space Apps Challenge wraca do Szczecina za sprawą Stowarzyszenia Iskry Nauki ✨

Już w październiku w budynku Morskiego Centrum Nauki spotkamy się, by otworzyć pierwszy popandemiczny kosmiczny Hackathon w Szczecinie. Czym jest to wydarzenie? To 24-godzinny maraton pracy projektowej, podczas którego programiści, artyści, naukowcy, projektanci i inni innowatorzy łączą siły, aby rozwiązywać kosmiczne problemy.

W trakcie wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję pod okiem mentorów zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z obserwacją Ziemi z kosmosu, eksploracją innych planet i systemów gwiezdnych. Zespoły wybiorą zagadnienie z bazy kilkudziesięciu challenge'y przygotowanych przez NASA i w trakcie 24 godzin opracują oraz krótko zaprezentują swoje rozwiązania przed naszym kosmicznym jury. Lokalni zwycięzcy otrzymają nagrody i zostaną nominowani do udziału w globalnym finale! 🏆

Zbierz zespół składający się z 2-6 osób lub zarejestruj się indywidualnie na oficjalnej stronie Local Eventu.

To wyjątkowa okazja, aby w inspirującym środowisku Morskiego Centrum Nauki rozwijać swoje umiejętności, współpracować z innymi pasjonatami oraz przyczynić się do rozwoju technologii kosmicznych. Dołącz do nas i weź udział w tym niesamowitym przedsięwzięciu w Szczecinie!

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu poprzez nasz fanpage lub adres mailowy: hackathon@iskrynauki.pl


[wydarzenie na fb]

[informacja prasowa do pobrania]


Jurorzy

prof. dr hab. inż.
Rafał Rakoczy 
Związany z Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny - ZUT od ponad 20 lat, odkąd w 2003 roku obronił pracę magisterską na Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT w Szczecinie. Były członek Rady Młodych Uczonych przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Podczas licznych staży i szkoleń w najlepszych ośrodkach naukowych na świecie, takich jak Stanford University, Fraunhofer, czy Max-Planck-Gesellschaft, zdobył cenne doświadczenie i wiedzę o funkcjonowaniu nowoczesnych uniwersytetów i instytutów badawczych. W trakcie swojej kariery prof. Rakoczy pozyskał fundusze na stworzenie Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania. Inicjował również programy takie jak Regionalna Inicjatywa Doskonałości, "Doktorat wdrożeniowy" oraz Akademia Wodorowa, kształcące kadry dla nowoczesnych gałęzi przemysłu. Prof. Rakoczy kładzie duży nacisk na rozwój studentów, wspierając ich działalność w kołach naukowych. Prowadzi również program mentoringowy dla doktorantów. Jest także członkiem naszego Stowarzyszenia Iskry Nauki. 
Katarzyna Kazojć 
Prezes Zarządu w Dental Service Sp. z o.o., Prezes Fundacji Biznes Innowacje Networking. Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Zarządzania Przedsiębiorstwem na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego oraz jako koordynator obszaru rozwoju w Uniwersyteckim Zespole Wsparcia i Rozwoju.Zdobywała doświadczenie w spółkach sektora medycznego na stanowisku menedżera, specjalisty ds. CSR, project managera. Była koordynatorem i inicjatorem klastrów w województwie zachodniopomorskim. Badała rynek kenijski pod kątem możliwości inwestycyjnych. Inicjatorka i organizatorka wielu projektów medycznych i społecznych.Jest pomysłodawcą Plebiscytu Równa Firma dla firm społecznie odpowiedzialnych w województwie zachodniopomorskim, w którym od 2013 r. pełni funkcję Przewodniczącej Kapituły Plebiscytu. Od 2018 r. organizuje również Plebiscyt Menedżer Roku. Certyfikowany tutor, doradca ekonomiczny, autorka strategii, analiz, ekspertyz i raportów dla przedsiębiorstw, szpitali i innych organizacji, a także publikacji naukowych w obszarze innowacji, CSR, zarządzania, ekonomii.
Marcin Skonieczny
Od lat związany z branżą IT, z doświadczeniem zarówno jako współwłaściciel Software House, gdzie pracował dla czołowych marek, takich jak Toyota, BASF, Santander, home.pl, Total czy onet.pl, jak i jako prezes Patronite.pl – największej platformy finansowania twórców w Polsce (ponad 10 tysięcy twórców, 900 tysięcy patronów). Pasjonat nowych technologii, zarówno w kontekście biznesowym, jak i ich wpływu na codzienne życie. Członek Zarządu Zachodniopomorskiego Klastra IT, od lat aktywnie angażujący się w rozwój regionalnej społeczności IT. Entuzjasta podcastów, juror w konkursie Podcast Roku oraz promotor tego formatu jako przyszłości mediów. 

Mentorzy

Adam Łukomski - robotyk i inżynier R&D, specjalizujący się w robotach humanoidalnych mimo mnóstwa innych jeżdżących, latających, niezbyt orbitujących i nade wszystko spadających pojazdów stworzonych z ciekawości. W wolnym czasie za swoją pasję obrał sobie kolekcjonowanie dziwnych hobby - niekoniecznie praktycznych ani prostych. 
Olga Sierawska - z wykształcenia magister nauk biologicznych, technik weterynarii, behawiorysta zwierzęcy oraz zoopsycholog. Od 2021 roku kształci się w Szkoła Doktorska Uniwersytetu Szczecińskiego. Ceni sobie rozwój osobisty i naukowy, dlatego cały czas stawia na podnoszenie swoich kwalifikacji – w ciągu ostatnich lat ukończyła ponad 50 kursów. Regularnie publikuje artykuły w renomowanych czasopismach naukowych oraz uczestniczy w konferencjach naukowych. Pracuje w Morskie Centrum Nauki jako Edukatorka w Dziale Edukacji i Popularyzacji Nauki, gdzie opracowuje i przeprowadza biologiczno-chemiczne zajęcia edukacyjne dla młodzieży. Za działalność popularyzatorską otrzymuje liczne nagrody na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim. Jest prezeską Stowarzyszenia Iskry Nauki
Milena Michalska - członkini teamu Innspace, z którym opracowała koncepcje misji kosmicznych nagrodzonych w konkursach The Mars Society czy Aldrin Foundation. Jest programistką sztucznej inteligencji z branży satelitarnej i wielką fanką kosmosu, zwłaszcza kosmicznej inżynierii! W mediach znana jako Rakieciara . W ramach wolontariatu uczy dzieci, nastolatki i kobiety o programowaniu w inicjatywach fundacji Perspektywy i Girls Code Fun. Organizuje i występuje na wydarzeniach związanych z kosmosem, uwielbia opowiadać o swojej ulubionej naukowczyni Katie Bouman i zdjęciach czarnych dziur. Jest członkinią Stowarzyszenia Iskry Nauki. 
Piotr Deszyński (Tech Team Leader, Architect w Red Sky) - doświadczony Senior Developer, Team Leader i Architekt Oprogramowania z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalizujący się w tworzeniu wysokowydajnych aplikacji webowych. Ma głęboką wiedzę w technologiach takich jak PHP, JavaScript, Java i Python, a także w projektowaniu złożonych architektur systemowych opartych na AWS. Jako fan Domain Driven Design i entuzjasta wysokiej jakości oprogramowania, kieruje zespołami technicznymi, koncentrując się na budowaniu skalowalnych rozwiązań w oparciu o mikroserwisy. W swojej karierze prowadził projekty w dziedzinach bioinżynierii, ochrony praw autorskich, gamingu oraz bezpieczeństwa IT.
Piotr Galor (Lead Product Designer w Red Sky) - wszechstronny projektant z ponad 10-letnim doświadczeniem. Pasjonat front-endu, performance'u, technologii webowych. Oddycha animacją i motion designem. CSS nie ma dla niego tajemnic. Od ponad 8 lat buduje produkty cyfrowe dla Red Sky blisko 20 spółek portfelowych. 
Kuba Tębłowski (No-Code Developer w Red Sky) - deweloper no-code, specjalizujący się w szybkim prototypowaniu i tworzeniu rozwiązań z wykorzystaniem platform no-code, takich jak Bubble i FlutterFlow, w połączeniu z tradycyjnym kodowaniem. Na co dzień pracuje w zespole MVP Red Sky. Kładzie nacisk na rozwój rozwiązań, które nie tylko spełniają oczekiwania użytkowników, ale także wprowadzają innowacje do branży technologicznej. Swoją karierę zaczynał jako IT Recruiter. Z wykształcenia Psycholog.  
Adrian Augustyniak - biotechnolog specjalizujący się w badaniach nad oddziaływaniem czynników fizycznych i chemicznych z bakteriami. W swojej pracy łączy elementy mikrobiologii i inżynierii chemicznej, koncentrując się szczególnie na interakcjach nanomateriał-bakteria. Jest współautorem 40 publikacji indeksowanych w bazie Scopus oraz posiada 3 krajowe patenty. Brał udział w 11 projektach finansowanych ze środków NCN, NCBR, RPO i PARP. Odbywał długoterminowe staże naukowe w renomowanych uczelniach w Niemczech (TU Berlin) i we Francji (ENSCR Rennes). Swoje osiągnięcia naukowe prezentował na ponad 60 konferencjach w 9 krajach. Jest współzałożycielem spółki biotechnologicznej PhageArmour, która zajmuje się opracowywaniem technologii opartych na bakteriofagach litycznych. Jest alumnem programu akceleracyjnego MIT Enterprise CEE, w którym prezentował pomysł biznesowy przed inwestorami w Bostonie (USA), a także laureatem pierwszej edycji programu mentoringowego Szczecin_up!
Adam Matlak – student kierunku Inżynieria w Medycynie na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, początkujący naukowiec, koncentrujący swoje zainteresowania badawcze na nanotechnologiach. Finalista konkursu „Popularyzator Nauki 2023” w kategorii Animator, laureat nagrody specjalnej w konkursie dla młodych naukowców EXPLORY za pracę nad superkondensatorami z biomasy łupin słonecznika. Prezes Studenckiego Koła Naukowego All-Chemicy oraz Ambasador Rozwiązań Apple iStudies by iSpot. Aktywny społecznik, autor projektów związanych z edukacją i popularyzacją nauki. Edukator w Centrum Nauki, członek Stowarzyszenia Iskry Nauki. 
Martyna Jurkiewicz – doktorantka na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej i pracownik Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Będąc kierownikiem grantu i wykonawcą w projektach naukowych, realizuje swoje zacięcie do nauki, a jako pełnomocnik ds. promocji dąży do atrakcyjnego przekazywania informacji na tematy naukowe. Od 2021 roku pełni funkcję Prezesa Doktoranckiego Koła Naukowego „Zielona Chemia”, a od 2023 przynależy do polickiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego; w każdej z tych organizacji odnajduje swoje powołanie!Trzeba przyznać, że pomysły, na które wpada, czasami przerażają ją samą. I co z tym robi? Realizuje je. Z sukcesem łączy skrajności – młodzieńcze szaleństwo z opanowaniem dorosłego, a także szczerą radość z chwilami zadumy. Jej empatia często umożliwia widzenie tego, czego większość nie jest w stanie dostrzec. Mówi się, że tej kobiecie paliwo się nie kończy… Sprawdzimy ją?
Adrian Gwoździej - Inżynier uczenia maszynowego z ponad 5 letnim doświadczeniem. Absolwent kierunku Automatyka i Robotyka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Zawodowo działa w branży cyberbezpieczeństwa i bankowości. Realizuje projekty z dziedziny przetwarzania języka naturalnego oraz z wizji komputerowej.Współzałożyciel fundacji Speakleash, współtwórca polskiego dużego modelu językowego Bielik oraz główny inżynier AI produktu Bluur do anonimizacji dokumentów.
Tomasz Szmidt - Program Manager WithsecureJestem hybrydowym umysłem ścisło-humanistycznym. Zawodowo, po wielu zakrętach na ścieżce kariery, na stałe wylądowałem w Cybersecurity. Wpierw jako data scientist, później jako lider zespołu data science, a obecnie jako program manager. W pracy cenię sobie klarowność i eksperymentowanie. Zamieniam złożone problemy na  jasno zdefiniowane zadania, dla odpowiednich zespołów, rozplanowane tak by dowozić rezultaty. Dużo w tym koordynacji i komunikacji. W podobnej roli będę pomagać na hackathonie. By prezentacje były merytoryczne i zrozumiałe, a praca nad rozwiązaniem problemu nie zabrnęła w ślepą uliczkę przy ograniczonym czasie
Miłosz Wojciechowski - absolwent Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej Uniwersytetu Szczecińskiego, oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja: publicystyka kulturalna).Instrumentalista, wokalista, kompozytor i aranżer. Umiejętność gry na instrumentach klawiszowych, gitarze, gitarze basowej, harmonijce ustnej (w tej chwili próbuję okiełznać jeszcze jeden instrument — saksofon altowy). Opanowany warsztat aranżacji i transkrypcji, niezależnie od rodzaju aparatu wykonawczego. Bogate doświadczenie sceniczne i estradowe o szerokim spektrum zainteresowań (od akompaniatora do wodzireja; od tancbud do sal koncertowych; od muzyki popularnej do Rachmaninowa; itd…). Zróżnicowany repertuar i możliwości wykonawcze (fortepian + śpiew, gitara + śpiew, fortepian solo, gitara rytmiczna i wiodąca, itp.).Doświadczenie w pracy z systemami estradowymi (także jako akustyk). Budowanie od podstaw systemów nagłośnieniowych (od najprostszych po skomplikowane konstrukcje LineArray), obsługa akustyczna wielu eventów zamkniętych i plenerowych o zróżnicowanym składzie wykonawczym (od trio jazzowego przez rockowy band do orkiestry symfonicznej). Praca na systemach analogowych, cyfrowych lub hybrydowych. Doświadczenie w rejestracji, postprodukcji i masteringu materiału dźwiękowego, wieloletni angaż w rozmaitych studiach nagraniowych. Obecnie poszerzam swój warsztat edycyjny o montaż i postprodukcję wideo.W ramach zdobywania szlifów w rzemiośle dziennikarskim pracowałem w biurach rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Szczecina oraz Wojewody Zachodniopomorskiego. Współtworzyłem tygodniki lokalne „Lub czasopismo” oraz „Miasto i Ludzie” (w obu tytułach pełniłem funkcję redaktora kulturalnego). Nieregularnie publikowałem w różnych mediach.Znajomość podstawowych systemów komputerowych, szczególne zainteresowania w zakresie tworzenia utworów muzycznych i ich późniejszej modyfikacji, znajomość komputerowych symulacji dźwięku a także podstaw systemu MIDI. Budowanie, konfigurowanie i obsługa merytoryczna i techniczna stron internetowych, znajomość systemów CMS (w szczególności Joomla! i WordPress), języków HTML i PHP oraz CSS. Nieśmiałe próby programowania obiektowego w środowiskach C++, Delphi (a dokładniej Lazarus) oraz Gambas. Gorący entuzjasta niewizualnego składu muzycznego (Lilypond) i tekstowego LaTeX). Próbuję zgłębić także zagadnienia programowania w języku Python, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania go w analizach z zakresu Data Science oraz Machine Learning.Dyplom First Certificate in English (złożony w roku 2000) i Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy (European Computer Driving License – złożony w roku 2002). Opanowany język angielski w stopniu dobrym i język niemiecki w stopniu komunikatywnym.Obecnie współpracuję z Teatrem Rozmaitości GWITAJCIE, gdzie pełnię zaszczytną funkcję kierownika muzycznego.

Partnerzy

Patronat

Sponsorzy wydarzenia

Patroni medialni

Podsumowanie projektu "NASA SPACE APPS Szczecin"